Haber

Yazar Alev Alatlı vefat etti

Yazar Alev Alatlı, tedavi gördüğü hastanede 79 yaşında hayatını kaybetti.

Yazar Alev Alatlı, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Alatlı’nın ölüm haberini sosyal medya hesabından duyurdu. Koca, şu bilgileri paylaştı:

“Alev Hanım’ı kaybettik. Ziyaretine gittiğimde ‘Bu toprakları insanlara daha çok sevdirmeliyiz’ dedi. Ben bu sözü aydınlarımıza, yöneticilerimize, ülkemizin bugününü ve geleceğini etkileme gücüne sahip olan herkese bir vasiyet olarak anladım. Alev Alatlı fikir ve sanat hayatımızın büyük isimlerinden biriydi. 2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü başta olmak üzere edebiyat alanında pek çok ödül aldık. Hepimize başsağlığı diliyorum.”

ALEV ALATLI KİMDİR?

Alev Alatlı, 1944 yılında İzmir’de doğdu. Liseyi babasının işi nedeniyle Tokyo’da okudu. Lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden ekonomi ve istatistik alanında, yüksek lisans derecesini ise “Fulbright” bursuyla gittiği Vanderbilt Üniversitesi’nden ekonomi ve ekonometri alanında aldı. Doktora programına Dartmouth College’da başlayan Alatlı, teoloji, fikir ve medeniyet tarihi üzerine yoğunlaştı ancak 1974 yılında doktorasını tamamlayamadan Türkiye’ye döndü. Alatlı, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim görevlisi ve Devlet Planlama Teşkilatı’nda kıdemli ekonomist olarak çalıştı. 1986 yılında Filistin davasına yaptığı katkılardan dolayı Tunus’ta sürgünde bulunan Yaser Arafat tarafından “Özgürlük Madalyası” ile ödüllendirildi. Alev Alatlı, 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü edebiyat alanında aldı. Alatlı, 2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından oluşturulan Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’na üye olarak atandı. Alatlı, bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

seydisehirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu