Sağlık

Yarıyıl tatilinde denetimli ekran izleme süresine dikkat! Göz sağlığını tehdit ediyor…

Özellikle pandemi süreciyle birlikte dijital eğitim ve uzaktan eğitim platformlarının yaygınlaşması öğrencilerin bilgisayar karşısında daha fazla vakit geçirmesine neden oldu. Doç. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Sevil Karaman, ekran başında geçirilen sürenin artmasının okul çağındaki çocukların göz sağlığını doğrudan etkilediği uyarısında bulundu.

GÖZ SAĞLIĞI İÇİN EKRAN DENEYİMLERİNE DİKKAT EDİN!

Doç. Prof., teneffüslerde çocukların ekran kullanmayı bırakması gerektiğine dikkat çekti. Sevil Karaman, “Uzun süreli bilgisayar kullanımı ve telefon ekranlarına yakın mesafeden bakmak göz yorgunluğu, kuru göz sendromu ve baş ağrısı gibi sorunlara neden olurken, mavi ışık adı verilen zararlı ışık türü de uyku düzenini bozarak göz yorgunluğunu artırıyor. “

MAVİ IŞIĞI FİLTREleyen EKRAN KORUYUCULARI MUTLAKA OLMALIDIR!

Yaklaşan ilk yarıyıl tatili için ebeveynlerin çocukları için alternatif aktiviteler bulması gerekiyor. Uzmanlar, çocukların ekran kullanımı sırasında ara sıra mola vermesi ve kesintisiz olarak ekran karşısında kalmaması gerektiğini savunuyor.

Göz sağlığı için sadece ekran kullanım süresine dikkat etmek yeterli değildir. Bilgisayar veya tablet ekranları arasındaki mesafe de dikkate alınmalıdır. Çocuklar, ergonomik ekran kullanım pozisyonlarında sınırlı sayıda mavi ekrana maruz bırakılmalıdır. Daha az oturarak ve daha fazla fiziksel aktivite yaparak sadece göz hastalıklarını değil aynı zamanda obezite gibi diğer hastalıkları da önleyeceksiniz.

DÜZENLİ GÖZ MUAYENESİ YAPIN!

Göz sağlığı ve hastalıkları birimi rutin kontroller sırasında olası göz problemlerini erken tespit edebilmektedir. Göz doktorları, çocukların ekran sürelerinin sınırlandırılması, ekran aralarının ayarlanması, belirli aralıklarla göz dinlenme molaları verilmesi gibi önerilerle aileleri uyarıyor.

Ayrıca bu rutin muayeneler sırasında çocuklarda sık görülen göz problemleri olan miyop, şaşılık ve odaklanma sorunları gibi durumların da erken tanısı konur. Hastalık ilerlemeden erken dönemde tespit edilen bu sorunlar, daha ciddileşmeden tedavi edilir.

polateli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu