Haber

İsrail ordusu: İsrail yerleşimcilerinin Filistinlilere yönelik saldırıları milliyetçi terörizmdir

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İsrail İç İstihbarat Teşkilatı Shin-Bet (Shabak) Lideri Ronan Bar ve İsrail Emniyet Müdürü Kobi Shabtai ortak yazılı açıklama yaptı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Batı Şeria’daki yasadışı Yahudi yerleşim yerlerinde yaşayan İsrailli yerleşimcilerin bölgedeki Filistin kasabalarına baskınlar düzenlediği, onlarca ev ve aracı ateşe verdiği belirtildi. milliyetçi terörizmgibi tanımlanır “.

Açıklamada, ” Son günlerde İsrail vatandaşları tarafından Yahudiye ve Samiriye (Batı Şeria) topraklarında masum Filistinlilere yönelik şiddetli saldırılar düzenlendi. Bu saldırılar tüm ahlaki değerlere ve Yahudi değerlerine aykırıdır ve her yönüyle milliyetçi terördür. onlarla savaşmalıyız” belirtilmişti.

İsrail güvenlik güçleri bu isyancılara karşı mücadele edeceğiniAçıklamada, yerleşimci şiddetine yönelik tutuklamaların genişletileceği belirtildi.

İsrail ordusunu savunan yerleşimciler, Çarşamba gününden bu yana Batı Şeria’da Ramallah ve Nablus yakınlarındaki Filistin kasabalarına organize saldırılar düzenleyerek düzinelerce Filistinli ev ve aracı ateşe verdi.

Turmusaya beldesinde silahlı yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik saldırısı sonucu 1 Filistinli öldü, 12 kişi yaralandı.

İsrail güvenlik güçlerinin günlerdir devam eden saldırıları engellememesi dikkat çekti.

Filistin yönetimi de yerleşimcilerin saldırılarını kınadı.

700.000 Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki yaklaşık 300 yasa dışı ve yasadışı yerleşimde yaşıyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşim birimleri uluslararası hukuka göre yasa dışı kabul ediliyor.

derepazari-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu