Ekonomi

Gana hükümeti IMF’ye dönme kararı aldı

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Gana’nın 3 milyar dolar değerinde 3 yıllık bir kredi paketi üzerinde anlaştıkları bildirildi.

IMF’den yapılan yazılı açıklamada, Temmuz ayında kredi talebinde bulunan Gana hükümeti ile IMF heyetinin, ekonomi politikaları ve reformların üç yıllık yeni bir düzenlemeyle desteklenmesi konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi. 3 milyar dolarlık kredi

Açıklamada, hükümetin kamu borcunun sürdürülebilirliğini yeniden tesis etme amacını desteklemek için kapsamlı bir borç operasyonu başlattığı belirtilirken, önerilen fona dayalı programın uygulanabilmesi için yeterli garanti ve ilerlemeye ihtiyaç duyulacağı kaydedildi. onay için IMF Yürütme Konseyi’ne sunulacaktır.

Açıklamada, “Yetkililerin güçlü reform programı, kırılgan ve finansal istikrarı korurken makroekonomik istikrarı ve borç sürdürülebilirliğini yeniden tesis etmeyi ve güçlü ve kapsayıcı toparlanmanın temelini oluşturmayı hedefliyor” denildi. terim kullanıldı.

Gana, 3 yıl önce başlattığı “Ghana Beyond Aid” kampanyası kapsamında IMF programından ayrıldı.

Ülkede son dönemde yaşanan ekonomik çalkantı nedeniyle hükümet IMF’ye dönme kararı aldı.

Bu karar aktivistler ve halk tarafından eleştirilirken, analistler bunun Gana’nın zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olacağına inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu