Haber

Atıklar çevreyi kirletmeyecek, çiftçinin toprağını besleyecek

KOCAELİ (İGFA) – Marmara’ya havadan, karadan ve denizden hakim olan Büyükşehir, Kocaeli’de çevre kirliliğine neden olabilecek alanlarda gerekli tedbir ve tedbirleri almaya devam ediyor. Büyükbaş hayvan atıklarının çevre kirliliğine yol açmaması için düğmeye basıldı.

İşletmeciler ile bir araya gelen Büyükşehir, Gölcük’te hayvan atıklarının gübre veya toprak düzenleyici olarak kullanılabileceği kompost tesisi hayata geçireceğini duyurdu.

Gölcük’teki kompost tesisi için ön fizibilite raporu hazırlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, büyükbaş hayvan işletmeleri ile gündeme geldi. Kompost tesisinin değerlendirildiği toplantıya kamu kurum temsilcileri de katıldı. Planlanan tesis ile hayvansal atıklar gerekli işlemlerden geçirildikten sonra gübre veya toprak tesviyesi olarak kullanılabilmektedir.

Büyükşehir tarafından yapılması planlanan tesisin tanıtılması, işletme kademesinde izlenmesi gereken yolların anlatılması ve etkinliğin etkin bir şekilde yürütülmesi amacıyla düzenlenen toplantı Sekapark Otel’de gerçekleştirildi. Gölcük ve çevresinde faaliyet gösteren büyükbaş hayvan çiftliklerinin sahipleri ile Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile ortaklaşa yapılan toplantı gerçekleştirildi. Belediye Başkanlığı ve Büyükşehir Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri katıldı.

ÇEVRE KİRLİLİĞİ ÖNLENECEK

Çevre Koruma ve Denetim Daire Başkanı Mesut Ehemmiyet, Kocaeli’de çevre ve insan sağlığının korunması hedefiyle yaşanabilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde yürütülen çalışmaları aktardı. Zaman zaman İzmit Körfezi’nde hayvansal atıkların yol açtığı çevre kirliliğine de değinen Değer, planlanan tesis ile bu kirliliklerin önüne geçileceğini vurguladı. Kıymet, tesiste üretilecek gübre ve toprak iyileştiricinin de takviye amacıyla çiftçilere verileceğini bildirdi.

Toplantının devamında ise büyükbaş hayvan işletmeleri sahipleri konuya ilişkin görüş ve taleplerini aktardı. Projeden duydukları memnuniyeti dile getiren işletme sahipleri, tesisin yapılmasını desteklediklerini, Büyükşehir’in uyumlaştırmayı yaparak gerekli zemini sağlaması durumunda projenin olumlu sonuçlanacağını ifade etti. Toplantıda ilgili kurumların da görüş ve önerileri alındı, projenin teknik detaylarına ilişkin yapılacak iyileştirmeler masaya yatırıldı. Bu konuda ilgili kurumlarla iş birliği içinde çalışmalar yürütüleceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu